معرفی اپلیکیشن کلاب هاوس (Clubhouse)

کلاب هاوس در آوریل سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. این شبکه توانست در مدت یک ماه محبوبیت قابل توجهی پیدا کند و براساس اطلاعاتی که در بخش ویکی‌پدیای این شبکه اجتماعی دیده می‌شود، از دسامبر سال ۲۰۲۰، این برنامه۶۰۰ هزار کاربر ثبت شده داشت که فقط با دعوتنامه برای کاربران سیستم عامل ios در دسترس است.

در اوایل سال ۲۰۲۱، این اپ بیش از ۵ میلیون دانلود از اپل استور داشته و ارزش آن نزدیک به یک میلیارد دلار رسیده است. در حال حاضر تنها از طریق دعوتنامه افراد می‌توانند عضو کلاب هاوس شوند.

 

در این پلتفرم افراد می‌توانند به طور زنده با یکدیگر صحبت کنند و نظرات خود را به اشتراک بگذارند. در این اپلیکیشن بر خلاف سایر شبکه‌های اجتماعی تنها می‌توانید از صوت برای برقراری ارتباط استفاده می‌شود.

 از زمان راه اندازی، کلاب هاوس به طور فزاینده‌ای به یک پدیده فرهنگی در سراسر جهان تبدیل شده است. از این رو سیاستمداران ، افراد مشهور و کارشناسان از همه اقشار جذب این برنامه شده‌اند. طبق گفته پاول دیویسون، یکی از بنیانگذاران تعداد کاربران فعال این برنامه دو برابر شده و به ۲ میلیون نفر رسیده است.

آنچه کلاب هاوس را از سیستم عامل‌های دیگر جدا می کند، قدرت صداست. یک مکالمه زنده کوتاه با لحن متفاوت می‌تواند روابط نزدیکتری از ده‌ها پست نوشته شده و پیام های متنی که از طریق شبکه های اجتماعی معتبری مانند فیس بوک و توییتر ارسال می شوند، ایجاد کند. کلاب هاس همچنین در مرحله ای است که تقریباً به صورت هفتگی نوآوری های جدیدی مانند انواع اتاق های مختلف، خبرهای اعلان مبتنی بر فعالیت و تقویم های رویداد را اضافه کرده است.

این اپلیکیشن در زمان شیوع ویروس کرونا در مدت زمان اندکی توانسته کاربران بسیاری را با خود همراه کند. زیرا مردم در حالی که از تعاملات حضوری و فعالیت های بیرونی پرهیز می‌کنند، به دنبال راه‌هایی برای معاشرت هستند. اما استفاده از کلاب هاوس ممکن است ماندگارتر از آن باشد که بسیاری پس از بازگشت زندگی روزمره به حالت عادی باور دارند. این برنامه زمینه‌ساز یک روش مناسب برای ملاقات افراد جدید از طریق مکالمه و گوش دادن به رویدادهای مشابه کنفرانس است که پیش از این حضور فرد در آن اجتماعات دشوار بود.

با اینکه نزدیک به یک سال از راه‌اندازی این شبکه اجتماعی می‌گذرد؛ اما از اواسط بهمن ماه سال گذشته، استفاده از کلاب هاوس در بین کاربران داخل کشور افزایش یافته است. روزانه در سایر پلتفرم‌ها نظیر توئیتر یک کاربر به دنبال دعوتنامه برای حضور در این شبکه اجتماعی است. کار تا جایی پیش رفت که دعوتنامه‌های حضور در کلاب هاوس در برنامه دیوار با قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسد.

 

 

آمار دقیقی از حضور کاربران ایرانی در کلاب هاوس موجود نیست اما مرکز پژوهشی بتا به بررسی کاربران و روم‌های این اپلیکیشن پرداخته است. در دو ماه گذشته فعالیت کاربران ایرانی در آن بسیار بیشتر شده است. اکثر اتاق‌های مجازی تشکیل شده جنبه سرگرمی دارند و حتی برخی از اتاق‌ها با نام سکوت، ایجاد شده‌اند تا کاربران را جذب فالوئر کنند. البته در این شبکه بحث‌های تخصصی در مورد نحوه توسعه کسب‌وکار، وضعیت اکوسیستم استارتاپی ایران، دیجیتال مارکتینگ، انتخابات ۱۴۰۰ و … در اتاق‌ها با حضور صدها نفر به گفت‌وگو گذاشته می‌شود.

 

 

با بالاگرفتن فعالیت ایرانیان در کلاب هاوس و تب دعوت در آن، پای سیاستمداران نیز به آن باز شد. شاید یکی از اولین دولتمردانی که به این شبکه وارد شد، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات بود که در اکثر اتاق‌های مربوط به حوزه ICT  یا موضوعات غیر ICT حضور دارد.

پیوستن جواد ظریف، وزیر امور خارجه با دعوت وزیر ارتباطات یکی از پر سروصداترین اتفاق‌های کلاب‌هاوس برای جامعه ایرانی بود. او اواسط هفته گذشته و بعد از بالا گرفتن انتقادها نسبت به همکاری ۲۵ ساله چین و ایران به این شبکه پیوست و در عرض چند ثانیه توانست هزاران فالوئر را به سمت خود جذب کند.

در ایران این برنامه تاکنون به طور رسمی فیلتر نشده است با این حال در ۱۹ فروردین دسترسی کاربران همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران به شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس با مشکلاتی مواجه شد که شائبه فیلتر شدن این برنامه را ایجاد کرد. با این همه وزیر ارتباطات و دولت فیلتر شدن این برنامه را شایعه خوانده و اعلام کردند تصمیمی برای فیلتر کردن کلاب هاوس گرفته نشده است.

 

معرفی کاربران برتر

در این قسمت به معرفی کاربران برتر کلاب هاوس پرداخته می‌شود. کاربرانی که از نظر میزان فالوور یا میزان بازدید محتوا پرطرفدار و تاثیرگذار محسوب می‌شوند معرفی و محتوای تولید شده توسط آنان بررسی می‌شود.

 

 

معرفی محتوای پربازدید

در قسمت معرفی محتوای پربازدید به معرفی آن دسته از محتواهایی پرداخته می‌شود که در کلاب هاوس محبوب و پرطرفدار بوده است. به طور کلی می‌توان گفت که در کلاب هاوس محتوایی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که افراد سرشناس در حوزه‌های مختلف مانند سیاست و فرهنگ و هنر در آن گفتگوها حضور دارند.

 

 

شما می توانید متن منتشر شده در صبح نو در تاریخ ۵ خرداد ۱۴۰۰ را در اینجا بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.