سوگ دوباره کاربران شبکه‌های اجتماعی برای حمله تروریستی به شاهچراغ

بررسی‌ کلان‌داده واکنش کاربران به حمله تروریستی شاهچراغ، حاکی از موج همدردی مردم و نیز درخواست برای برخورد قاطع با عوامل این حمله تروریستی است.

عصر روز یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۴۰۲، یک تروریست مسلح وارد حرم حضرت شاهچراغ (ع) در شیراز شد و به‌سمت خادمان و زائرین حرم شلیک کرد. با ورود سریع نیروهای امنیتی به ماجرا، مهاجم دستگیر و عملیات تروریستی متوقف شد اما در  تیراندازی اولیه این تروریست، یک نفر از زائران شهید و چندین نفر مجروح شدند.

هنوز دقایقی از این واقعه نگذشته بود که رسانه‌ها و کاربران در شبکه‌های اجتماعی با پوشش این خبر، با ابعاد مختلف این حادثه تروریستی واکنش نشان دادند.

مرکز پژوهشی بتا، با بررسی کلان داده‌های فضای مجازی، اطلاعاتی از آمار و ارقام و هشتگ‌های پرتکرار پیرامون این حادثه را منتشر کرده است. این مرکز سال گذشته نیز چنین اطلاعاتی از حادثه شاهچراغ (ع) منتشر کرده بود و می‌توان اطلاعات به دست آمده از فضای مجازی را در دو حادثه شاهچراغ (ع) با یکدیگر مقایسه کرد. در تصویر زیر، خلاصه‌ای از بررسی واکنش کاربران به حادثه مربوط به سال گذشته ارائه شده است. گزارش بتا درخصوص اولین حادثه تروریستی شاهچراغ را اینجا بخوانید.

گفتنی است که اطلاعات به دست آمده از حادثه آبان ۱۴۰۱ مربوط به بازه چهار روزه (۴ تا ۷ آبان) است. بررسی داده‌های به دست آمده از واکنش کاربران به حادثه مرداد ۱۴۰۲ در بازه ۱۲ ساعته (لحظه حادثه تا ۷ صبح روز بعد) در تصویر زیر ارائه گردیده است.

همین‌طور که از آمار مشخص است، در ساعات ابتدایی پس از حادثه، تلگرام فعال‌ترین شبکه اجتماعی بوده است و پس از آن توییتر قرار دارد. کاربران اینستاگرام نیز کمترین فعالیت را در این موضوع داشته‌اند.

🌐 گزارش کامل را در خبرگزاری فارس بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *