سایه شبکه های اجتماعی بر بازارهای مالی

اگر شبکه های اجتماعی تا دیروز فقط محلی برای نمایش رخدادهای شخصی بود امروزه به یکی از مهم ترین فضاهای تاثیرگذار در حوزه های اجتماعی و اقتصادی تبدیل شده است. آمارهای به دست آمده از پایش ارتباطات کاربران نشان دهنده رشد قابل توجه تعاملات کاربران فعال در حوزه های مختلف اقتصادی در این شبکه هاست. از جمله مهم ترین آنها بازار سرمایه است که بخش قابل توجهی از اخبار، تحلیل ها و اطلاعات مختلف این بازار روی شبکه های اجتماعی ارائه می شود. در این میان حتی برخی پیام رسان های فیلتر شده نقش مهمی در اطلاع رسانی این عرصه را ایفا می کنند.

  بازتاب هیجانات اخیر بورس در شبکه های اجتماعی

از ابتدای امسال که تب بورس و سرمایه گذاری در این بازار مالی قوت گرفت، هیجانات این بازار به فضای مجازی نیز راه یافت و محتواهای متنوعی روی شبکه های اجتماعی مختلف اعم از تلگرام، توییتر و اینستاگرام منتشر شد. از اواخر سال۹۸، جست وجوی کلیدواژه های حوزه بورس اعم از کد بورسی، ثبت نام سجام و… در گوگل رشدی تا ۱۰ برابر را نسبت به سال های گذشته تجربه کرد و با فروکش کردن این تب در پاییز امسال، جست وجوی این کلیدواژه ها نیز کاهش یافتند. تحلیل داده های گوگل درباره جست وجوهای کاربران ایرانی در سال ۲۰۲۰ نشان می دهد عبارت «فروش سهام عدالت»، بیشترین جهش جست وجو را میان تمام عبارت های جست وجو شده ایرانیان داشته است.در تلگرام که با وجود فیلترینگ همچنان پلت فرم اصلی اخبار و اطلاع رسانی های بورسی است، هم اکنون بیش از ۱۰ هزار کانال و ۲ هزار سوپر گروه با موضوع بورس فعال هستند. تعداد کل پست های کانال های تلگرام پیرامون بورس از ابتدای ایجاد این قابلیت در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۰ میلیون است که بیشتر از نصف آن مختص سال ۱۳۹۹ است. این موضوع به خوبی نشان می دهد مساله بورس تا چه حد مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. اوضاع در اینستاگرام و توییتر هم وضعیت مشابهی دارد و حالا بورس و رسانه های اجتماعی پیوند عمیقی با یکدیگر پیدا کرده اند.بررسی های مرکز پژوهشی بتا (به عنوان یکی از تحلیلگران داده های شبکه های اجتماعی)، از فعالیت کاربران در پیام رسان تلگرام حاکی از آن است که بخش عمده پیام های ارسال شده کاربران در این پلت فرم، رنگ و بویی انتقادی نسبت به سیاست های دولت حول موضوع بورس دارند. کاربران شبکه های اجتماعی عدم شفافیت، فساد، تورم، افزایش نقدینگی، ورود تازه واردها، اقتصاد دستوری و اظهارنظرهای سیاسی را  از جمله عوامل بی ثباتی بازار سهام در ایران می دانند. همچنین براساس داده های این مرکز پژوهشی، بازارگردانی، حمایت دولت از کل بازار، آموزش فرهنگ بورس، استفاده از تجربیات دیگران، شایسته سالاری و تشکیل مجمع سهامداران حقیقی، از جمله راهکارهایی است که توسط کاربران برای بازگرداندن ثبات به بازار سرمایه پیشنهاد داده شده است. بررسی های مرکز پژوهشی بتا نشان می دهد که بخش دیگر پیام های این پلت فرم رویکردی خنثی و مثبت به بازار سرمایه داشته اند.  محتوای خنثی، مجموعه ای از سخنان افراد و کارشناسانی را شامل می شود که بر ماهیت درازمدت بازار سرمایه تاکید می کنند. محتوای مثبت نیز عموما، نقل قول از دولتمردانی است که به تشویق مردم برای سرمایه گذاری در بورس و حمایت دولت از بازار سرمایه می پردازند.

  جذابیت بازارهای سرمایه گذاری  مختلف

بررسی های انجام شده پلت فرم کاوان (یکی از پلت فرم های تحلیل داده های شبکه های اجتماعی)، از داده های به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی، از تغییر جذابیت بازارهای مالی مختلف برای مردم در گذر زمان  است. نمودار جذابیت بازارهای مالی از دید کاربران شبکه های اجتماعی در سال ۹۷ نشان می دهد که در این سال، بازار ارز با سهم ۳۴ درصدی، جذاب ترین بازار سرمایه گذاری برای کاربران بوده است و بازار بورس با ۲۰ درصد و طلا با ۱۸ درصد در رتبه های بعدی جذابیت برای کاربران شبکه های اجتماعی قرار داشته اند.در داده های به دست آمده در بررسی های جذابیت بازارهای مالی مختلف در سال ۹۸، تغییر محسوسی رخ نداد و همچنان بازار ارز با سهم ۳۲ درصدی، بورس با ۲۱ درصد و طلا با ۱۸ درصد در صدر جذاب ترین بازارهای سرمایه گذاری بوده اند.اما تغییر در نگرش سرمایه گذاران نسبت به جذابیت بازارهای سرمایه گذاری مختلف در سال ۹۹ به وضوح مشخص است. به طوری که سهم جذابیت بورس به ۳۱ درصد رسیده و همگام با بازار ارز، به دومین گزینه جذاب برای سرمایه گذاران تبدیل شده است و جذابیت بازار طلا را به ۱۲ درصد کاهش داده است. در طول یک سال گذشته، میزان صحبت راجع به طلا و خودرو و مسکن تغییر محسوسی نداشته است. اما ارز و بورس بیش از سایرین رشد کرده اند. بورس درحال حاضر، پربحث ترین بازار سرمایه گذاری در فضای مجازی است. به نظر می رسد در ماه های اخیر، جذابیت ارزهای دیجیتال برای کاربران شبکه های اجتماعی رو به افزایش است.

  نقش شبکه های اجتماعی بر بازارهای مالی

گذشته از بازتاب دغدغه های اقتصادی اخیر مردم در پی اقبال شدید آنها به بازارهای مالی مختلف اعم از بورس و ترند شدن این موضوعات در پلت فرم های مختلفی مانند توییتر، چنین پلت فرم هایی می توانند نقش مهمی در ایجاد تغییرات بازارهای مالی ایجاد کنند. فاطمه جعفری، مدیرعامل پلت فرم سهامیاب در تشریح نقشی که شبکه های اجتماعی مختلف می توانند در بازارهای مالی داشته باشند در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» می گوید: شبکه های اجتماعی مختلف، فارغ از نقشی که در اطلاع رسانی سریع و کمک به کارآیی و افزایش شفافیت بازارهای مالی اعم از بازار سهام دارند، می توانند به یادگیری اجتماعی (social learning) کاربران، بهبود عملکرد آنها در بازارهای مالی و اصلاح نگرش سهامداران به بازار کمک کنند.جعفری با تاکید بر مزیت پلت فرم های تخصصی برای تعاملات کاربران حول یک موضوع خاص می گوید: یکی از اهداف کلیدی راه اندازی شبکه های اجتماعی تخصصی برای بازار سهام نیز توجه به همین موارد بوده است. وجود ارتباط میان سهامداران برای تبادل اطلاعات، نه تنها شفافیت اطلاعاتی بازار را بهبود می دهد، بلکه به مرور مهارت های معاملاتی و تحلیلی کاربران را در پی یادگیری آیینه ای (تقلیدی) از دیگر سهامداران حرفه ای تر تقویت می کند. وی می افزاید: با وجود شبهاتی درباره ماهیت گمراه کننده شبکه های اجتماعی برای سهامداران و ترغیب شدن به خرید سهم های اشتباه مطرح می شود، باید گفت که این ایراد چندان بجا نیست. زیرا مشاهدات تجربی ما از تعاملات کاربران در پلت فرم سهامیاب نشان می دهد که کاربران خیلی زود می توانند صحبت های درست و تحلیلی را از پیام های مغرضانه و منفعت طلبانه تشخیص دهند و کاربرانی که با راه انداختن جو برای یک سهم خاص قصد سودجویی دارند، نمی توانند چندان پیش بروند. مدیرعامل سهامیاب تاکید می کند: طبق بررسی های انجام شده، مشخص شد، گروه هایی که قصد ایجاد جو و هیجان برای تغییر روند یک سهم را دارند، ماکزیمم می توانند ۳ روز روند سهم را تحت تاثیر قرار دهند و در نتیجه باز بودن فضا برای تبادل اطلاعات، خیلی زود شفافیت بر بازار حاکم شده و سهم به روند اصلی خود بازگشته و مطابق با ارزش ذاتی خود رفتار می کند.

جعفری می گوید در چند سال اخیر، در کشورهای مختلف مطالعات جالبی حول چند و چون انتشار اطلاعات با اهمیت شرکت ها در شبکه های اجتماعی مطرح شده است. چند سال پیش زمانی که مدیرعامل نتفلیکس، بخشی از اطلاعات مهم شرکت را در فیس بوک با کاربران به اشتراک گذاشت، این حرکت جنجال زیادی به پا کرد و بحث اینکه آیا اساسا چنین اطلاعاتی را باید در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت یا نه، شدت گرفت. این حرکت به قدری جنجالی شد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) طی حکمی اعلام کرد که شبکه های اجتماعی رسمی شرکت ها، منبع قابل قبولی برای درج اخبار با اهمیت شرکت ها به حساب می آیند و می توان به داده های منتشر شده در این پلت فرم ها استناد کرد.

پس از صدور چنین حکمی، شرکت های آمریکایی بسیاری، انتشار اطلاعات بااهمیت و ارتباط با سهامداران از طریق شبکه های اجتماعی را آغاز کردند و اکنون توییتر و فیس بوک دو مورد از محبوب ترین پلت فرم ها برای انتشار و استناد به چنین اطلاعاتی از شرکت ها به حساب می آیند. جعفری می گوید: نتایج مطالعاتی که حول این موضوع انجام شد و ارتباط تعداد توییت های منتشر شده توسط هر شرکت و وضعیت سهام آن شرکت را مورد بررسی قرار داد نشان می دهد شرکت هایی که حضور پررنگ تری در شبکه های اجتماعی داشتند، قادر بودند کنترل موثرتری بر سهام خود در بازار داشته باشند. وی تاکید می کند: تاثیر این امر خصوصا در زمان هایی که خبری منفی فعالیت شرکت را تحت تاثیر قرار می داد بیشتر بوده است و مدیران می توانستند به سرعت هیجانات سهامداران را از طریق پیام های درج شده در شبکه های اجتماعی رسمی شرکت مدیریت کنند. در نهایت نتایج این مطالعات ثابت کرده اند که میان فعالیت شرکت ها در شبکه های اجتماعی و بهبود ثبات قیمتی سهام آن شرکت، رابطه مستقیمی وجود دارد.به عقیده کارشناسان، چهار عامل عمده ای که می توانند بر روند معاملات بازار سهام تاثیر بگذارند، عبارتند از: دولت، معاملات بین المللی، نظر بازار (نگرش سهامداران) و عرضه- تقاضا. جعفری معتقد است: چنین نظری، به خوبی می تواند اهمیت تفکرات سهامداران و تاثیر نظر آنها بر روند معاملات را نشان دهد و اکنون یکی از مهم ترین بسترهایی که برای به اشتراک گذاری نظرات و اطلاعات میان کاربران مورد استفاده قرار می گیرند، شبکه های اجتماعی اند. در نتیجه در ساماندهی وضعیت بازار، نباید از نقش شبکه های اجتماعی، چه پلت فرم های عمومی مانند توییتر، تلگرام و اینستاگرام و چه شبکه های اجتماعی تخصصی مانند سهامیاب، صرف نظر کرد.

 

شما می توانید متن منتشر شده در دنیای اقتصاد در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۹ را در اینجا بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *