کاربران اینستاگرام در مورد بورس چه می‌گویند

رویکرد کلی کاربران

پس از بررسی پست‌های منتشرشده‌ی کاربران نسبت به بازار بورس، رویکرد کاربران به بورس در دو محور نقش و عملکرد دولت و نقش و عملکرد سیستم کلی کشور در اینستاگرام مورد بررسی قرار گرفت که بدین شکل قابل مشاهده است.

 

 

کاربران در فضای اینستاگرام بیشتر دیدگاه انتقادی نسبت به سیاست‌ها و کنترل بازار سرمایه از جانب دولت دارند. بسیاری از دیدگاه‌ها مربوط به عدم برنامه ریزی و همچنین عدم وجود ثبات لازم از جانب دولت جهت هدایت و کنترل بازار بورس است. عدم اعتماد به صحبت‌ها و موضع‌گیری‌های شخص رییس جمهور در خصوص بازار سرمایه به انتشار هشتگ‌های انتقادی کنایه‌ای زیادی منجر شده‌است که از جمله مهم‌ترین آن موضوع گشایش اقتصادی، عدم ثبات بازار، همه چیز را به بورس بسپارید است. همچنین از بین بردن سرمایه‌های مردم ، به زمین زدن و دستکاری عمدی در شاخص بورس از موضوعاتی است که کاربران اینستاگرام درباره آنها محتوا تولید کرده‌اند. اکثر این کاربران رویکرد منفی در خصوص بازار سرمایه داشتند.

بخشی از محتوای تولید شده در این بستر رویکرد مثبت و حمایتی به بازار سرمایه داشته‌اند که تعداد زیادی از آن شامل حمایت‌ها و اخبار مثبتی است که توسط دولتمردان انتشار یافته‌است. بخش زیادی از این محتوا نقل قول از دولتمردان است که به تشویق مردم برای سرمایه گذاری در بورس می‌پردازند. از جمله این موضع‌گیری‌ها صحبت‌های آقای روحانی در مورد بورس است.

قسمت دیگری از محتوای  بررسی شده  رویکرد خنثی به  این موضوع داشته‌اند. این موارد شامل خبرها در مورد بازار سرمایه و اتفاقات و گزارش روزانه بازار می‌باشد که رویکرد خنثی نسبت به دولت و نظام دارند.  که حدود ۵۰ درصد به این محتوا پرداخته‌اند.

در این بستر کاربرانی که وضعیت بازار بورس را به گردن نظام می‌اندازند غالبا کسانی هستند که با نظام جمهوری اسلامی زاویه دارند و مقصر تمام اتفاقات کشور را نظام دانسته و به آن رویکرد تخریبی دارند.

در این بررسی انتقادها غالبا دولت را نشانه رفته‌است و در بین مواردی که بررسی شد سهم کوچکی از کاربران علت بی نظمی و عدم ثبات بازار بورس را خود نظام معرفی می‌کنند.

مهمترین محورها

پرتکرار ترین مسائل مطرح شده پیرامون بازار بورس در بستر اینستاگرام

۱.پرتکرار‌ترین نقد کاربران در رابطه با موضوع بورس حول محور کنترل بازار بورس توسط دولت جهت تامین کسری بودجه‌ی خودش بوده است، از یک طرف شخص رئیس جمهور مردم را دعوت به این بازار کرده ولی از سوی دیگر شاهد ریزش و تغییرات آنی  این بازار هستیم.

 

۲.بسیاری از فعالان اقتصادی و همچنین فعالان بازار سرمایه از قوانین ناکارآمد بازار بورس شکایت دارند، عدم ثبات و هچنین تغیرات ناگهانی قیمت ها ، رشد غیر طبیعی شاخص بورس و …. از دلایلی هستند که بخشی از آن با تدوین و اعمال قوانین کارآمد قابل تصحیح و بهبود هستند .

۳.پس از نوسانات بازار بورس و اعتراض بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد بازار بورس مجلس و بخش‌هایی از دولت اقدامات و ورود خود در جهت بهبود و راهگشایی و عملکرد هرچه بهتر این بازار وارد کار شده و هماهنگی‌هایی را در این جهت انجام داده است. اما میزان بهبود و عملکرد در این حوزه از دید مردم بسیار ناکارآمد است.

 

۴.افت و خیزهای شاخص بورس و همچنین نوسانات کمی و کیفی این بازار از داغ‌ترین و پر تنش‌ترین موضوعات و نقدهای کاربران بوده است ، حرف‌های ضد و نقیض در این عرصه بسیار از سوی دولت وقت زده شده ‌است که متاسفانه غالبا بازخورد آن برای مردم ناامیدی و یاس بوده ‌است .

 

۵.موضوع سرمایه گذاری مطلوب از سوی بسیاری از فعالان اقتصادی مطرح شده‌است اما این موضوع زمانی مورد قبول مردم و سرمایه گذاران واقع می‌شود که بازار بورس هنوز درگیر نوسانات و افت و خیزهای شدید نبوده باشد .اما در این روزها که بازار و شاخص بورس تماما منفی است، بازخورد مردم و تلقی آنها از این حرف تمسخری بیش نیست .

 

 

۶.از موارد شایع دیگر که فعالان بورسی و همچنین دولتمردان به آن اذعان دارند ورود هیجانی بسیاری از سرمایه گذران به این بازار بوده‌است ، بدین صورت که با اطلاعت حداقلی و همچنین عدم داشتن تحلیل و تجربه قبلی از این بازار به آن ورود کرده و بعضا سرمایه ها کلانی را در این بازار تزریق کرده‌اند که متاسفانه پس از ریزش و سقوط این بازار باعث نارضیاتی های بسیاری شده‌است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *