پست‌های برتر ۱۴۰۰ در اینستاگرام فارسی

«مرکز پژوهشی بتا» با بررسی حدود یک میلیارد پست اینستاگرام در سال ۱۴۰۰، برترین پست‌ها را استخراج کرده است. معیار برتر بودن پست‌ها در این گزارش میزان دریافت لایک برای هر پست بوده است.

اینستاگرام یک شبکه‌ی اجتماعی، مختصِ به اشتراک گذاشتن عکس و فیلم کوتاه است؛ که در ایران برخلاف سایر شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و یوتیوب مسدود نشده است. محبوبیت این برنامه در ایران سبب شده رشد آن همچنان ادامه داشته باشد.

طبق آمار «مرکز پژوهشی بتا» تعداد کاربران اینستاگرام از ۲۴ میلیون کاربر در سال ۹۶ (۲۰۱۷) به ۴۸ میلیون کاربر در سال ۱۴۰۰ (۲۰۲۱) رسیده است. یعنی در طی ۴ سال رشد دو برابری داشته است. بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌دهد که رشد فالوور کاربران برتر شامل سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرهای اینستاگرام نسبت به کاربران معمولی این برنامه، افزایش قابل توجهی داشته است؛ به طوری که دنبال‌کنندگان سلبریتی‌ها در طی دو تا سه سال اخیر گاها به ۵تا۱۰ برابر هم رسیده‌اند.

در این گزارش به بررسی پست‌هایی که در بستر‌ اینستاگرام به زبان فارسی منتشر شده است پرداختیم و به پست‌هایی که کاربران اقبال بیشتری به آن داشتند، اشاره کردیم.

به گزارش «مرکز پژوهشی بتا»، بررسی پست‌های برتر سال ۱۴۰۰ در اینستاگرام نشان می‌دهد که در این بستر پست‌های منتشر شده توسط افراد مشهور یا به عبارتی دیگر سلبریتی‌ها، بیشترین اقبال و توجه را از سوی کاربران این شبکه اجتماعی داشته است.

کاربران در این شبکه اجتماعی توجه زیادی به پست‌های بازیگران، ورزشکاران و چهره‌های اینستاگرامی و اوضاع و احوال آن‌ها دارند. وجود پست‌هایی با موضوع دابسمش در بین برترین‌های سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که بخش زیادی از کاربران در این بستر با نگاهی سرگرمی و فان از این شبکه‌ اجتماعی استفاده می‌کنند.

در این بررسی به دلیل تعدد پست‌هایی با میزان لایک بالا تعداد ۱۷ پست برتر از لحاظ میزان لایک دریافتی نمایش داده شده است.

پست «نوید محمدزاده» با موضوع تبریک تولد فرشته حسینی همسر وی، «سرنا امینی» با انتشار یک کلیپ طنز و «هادی چوپان» با انتشار عکسی از خود، سه پست برتر اینستاگرام در سال ۱۴۰۰ است.

به گزارش بتا، بیشترین پست مورد توجه توسط کاربران اینستاگرام، پست نوید محمدزاده، بازیگر سینما است که حدود ۲ و نیم میلیون لایک و ۱۶ میلیون بازدید داشت. موضوع پست محمدزاده تبریک تولد فرشته حسینی، بازیگر اهل افغاستان است. دو پست دیگر «نوید محمدزاده» شامل عکس سه نفره با بهرام افشاری و هوتن شکیبا و تبریک تولد بهرام افشاری و انتشار عکسی از کودکی خود نیز جز پست‌های پرطرفدار اینستاگرام بوده است.

یکی دیگر از پست‌های مورد توجه کاربران اینستاگرام در شبکه‌های اجتماعی، پست مربوط به «هادی چوپان»، قهرمان پرورش اندام کشور است. هادی چوپان در این پست عکسی از عضلات خود را به همراه متنی منتشر کرده است. این پست هادی چوپان با حدود ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار لایک سومین پست برتر سال ۱۴۰۰ در اینستاگرام است.

«حسن یزدانی»، قهرمان کشتی آزاد ایران و جهان یکی از محبوبترین کشتی گیران کشور است. یزدانی در المپیک ۲۰۲۰ در فینال به دیوید تیلور آمریکا باخت که این مسابقه بسیار مورد توجه افکار عمومی در ایران قرار گرفت؛ بعد از این مسابقه این دو کشتی گیر در مسابقات جهانی سال ۲۰۲۱ دوباره به هم رسیدند که اینبار یزدانی پیروز این مسابقه بود.

«سرنا امینی» یک چهره اینستاگرامی است که به واسطه کلیپ‌های طنز و دابسمش‌ها در این فضا به شهرت رسید.صفحه‌ی او جز صفحات پربازدید سال گذشته (۱۴۰۰) بود به طوری که در سال ۱۴۰۰ حدود ۳میلیون جذب فالوور داشته و حال بیش از ۷میلیون دنبال‌کننده دارد. دومین پست برتر اینستاگرام در سال ۱۴۰۰ کلیپ طنزی از سرنا امینی با حدود ۲ و نیم میلیون لایک بوده است. بیش از ۲۰ پست‌ از صفحه امینی بالای ۱ میلیون لایک داشت. در این گزارش به ۷ پست دیگر از سرنا امینی که بیش از ۱.۵میلیون لایک داشته، اشاره شده است.

پیام احساسی «حسن یزدانی» در اینستاگرام برای مردمی که بی صبرانه منتظر پیروزی او بر این حریف قدرتمند آمریکایی بودند، با حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار لایک، یکی دیگر از پست‌های برتر سال ۱۴۰۰ در شبکه اجتماعی اینستاگرام است.

همچنین پستی از «رضا بهرام»، خواننده پاپ ایران، با موضوع همدردی با مردم افغانستانی و اشاره به مشکلات آن‌ها با حدود ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار لایک یکی دیگر از پست‌های برتر اینستاگرام است.

پست «امیر تهرانی»، آهنگساز با موضوع فرهنگ‌سازی با حدود ۱ میلیون و ۲۴۰ هزار لایک از پست‌های برتر اینستاگرام در سال ۱۴۰۰ است.

آخرین پست مورد اشاره در این گزارش با حدود ۱ میلیون و ۱۹۰ هزار لایک مربوط به تبریک «علی دایی»، بازیکن و سرمربی سابق تیم ملی فوتبال در واکنش به پیروزی حسن یزدانی در فینال مسابقات قهرمانی کشتی جهان در سال ۲۰۲۱ بوده است.

شما می توانید متن منتشر شده در خبرگزاری ایسنا در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ را در اینجا بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.