آمار جستجوی کرونایی ایرانی ها در اینترنت

آمار سرچ کلمات از طریق گوگل ترندز در اختیار عموم قرار گرفته است. در این پژوهش به بررسی جست و جوی عبارات “علایم کرونا” و “علائم کرونا” پرداخته‌ شده و نمودار آن‌ها استخراج شده‌اند. با بررسی و مقایسه این نمودارها با نمودارهای مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران (که از سایت www.worldometers.info[۱] منتشر شده است)، می‌توان به رابطه‌ای معنادار رسید. در فاصله ۲۰ روز قبل از سه پیک (قله) مرگ و میر کرونایی قبلی، یک قله در نمودار سرچ عبارات “علائم کرونا” مشاهده می‌شود (بجز قله اول سرچ که به فاصله ۲۵ روز قبل از اولین قله مرگ و میر رخ داده که بنظر می‌رسد علت آن، جست و جوی مردم به دلیل ناآگاهی و اضطراب اولیه در برخورد با ویروس باشد که البته طبیعی بوده و از آن صرف نظر می‌کنیم).

نکته‌ای که وجود دارد این است که در حال حاضر ایران همزمان با ورود به موج چهارم کرونا در حال رسیدن به قله سرچ عبارات مذکور است (هنوز به قله نرسیده‌ایم) و احتمالا در فاصله بیست روز بعد از قله، روزهای ناخوشایند کرونایی در انتظارمان خواهند بود.

در نمودار زیر جست و جوی عبارات مذکور در گوگل قابل مشاهده است که در آخرین موج در حال رسیدن به قله هستیم.

نمودار ۱– جست و جوی “علائم/علایم کرونا” در گوگل

 

نمودارهای زیر نیز موید افزایش تعداد مرگ و میر و تعداد مبتلایان در ایران است که آمار مبتلایان در حال افزایش بی سابقه بوده (هر چند مرگ و میر هنوز پایین است) ولی به طور قطع بخشی از این مبتلایان بیست روز پس از قله موجِ سرچ، متاسفانه قله موج مرگ و میر را تشکیل خواهند داد و احتمالا این عدد رکورد مرگ ناشی از کرونا در ایران را بشکند!

 

نمودار ۲- آمار فوت شدگان بر اثر کرونا در ایران

 

نمودار ۳- آمار مبتلایان به کرونا در ایران

 

در نتیجه:

قلل ایجاد شده در سرچ عبارات “علایم کرونا” و “علائم کرونا” (جمعا روی هم) در گوگل، می‌تواند نشانه‌ای از ابتلای افراد جامعه به بیماری مذکور و کنجکاوی و اضطراب در مورد علائم آن باشد. لذا این ایده به ذهن میرسد که احتمالا سرچ عبارات مذکور رابطه معناداری با مرگ و میر و ابتلا داشته باشد. سایت گوگل ترندز نمودار سرچ این عبارت توسط مردم ایران را در یک سال اخیر به نمایش گذاشته است (نمودار سیاه رنگ) که در آن ۴ قله مشاهده می‌شود. اگر به نمودار مرگ و میر ایرانیان نیز رجوع کنیم (بر اساس آمار سایت www.worldometers.info ) ، متوجه می‌شویم که در هر قله ایجاد شده در نمودار سرچ، به فاصله ۲۰ الی ۲۶ روز بعد، در نمودار مرگ و میر شاهد یک پیک فوت هستیم. بحث به طرز شگفت انگیزی دقیق است (بجز موج اول سرچ که بیشتر به دلیل اضطراب مردم به دلیل ناآگاهی بوده است نه لزوما ابتلا). نکته آنکه امروز ۲۸ فروردین در نمودار سرچ، در حال رسیدن به یک قله هستیم و می‌توان این پیش‌بینی را کرد که در آینده ۲۰ روزه یک قله در مرگ و میر داشته باشیم که احتمالا در همین روزها یا اوایل اردیبهشت است.

 

شما می توانید متن منتشر شده در :

خبرگزاری مهر در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ را در اینجا و

باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ را در اینجا و

روزنامه دنیای اقتصاد در تاریخ ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ را در اینجا بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.